Home » Stiri » Armonie si vers la ceas de seara

Armonie si vers la ceas de seara

Evenimentul cultural Armonie si vers la ceas de seara a avut loc sambata in Biserica Sfintii Ioachim si Ana– Oborul Vechi din Capitala, cu binecuvantarea Preafericitului Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane.

Din program au facut parte piese armonice religioase interpretate de Corul armonic All’s Choir al companiei Smart Art. De asemenea, actrita Ana Calciu a recitat poezii religioase care au avut ca tema Anul comemorativ al aparatorilor Ortodoxiei in timpul comunismului.

Parintele paroh Ciprian Georgian Tudor a explicat faptul ca aceasta manifestare a incheiat buchetul de evenimente culturale si sociale desfasurate in acest an, dar reprezinta si deschizator de drum si orizont pentru alte noi evenimente pe care le vom desfasura in anul viitor.

Este pentru prima data cand colaboram cu Compania Smart Art, cu acest cor profesionist, chiar daca intre noi si membrii corului s-a legat o stransa prietenie si legatura duhovniceasca de mai multi ani, si pentru prima data cand un actor profesionist recita credinciosilor nostri poezie religioasa, poezie draga sufletului nostru, a mai spus Pr. Ciprian Georgian Tudor.

Sfintia Sa a precizat ca credinciosii si-au exprimat aprecierea si bucuria de a lua parte la eveniment.

Seara duhovniceasca s-a incheiat cu un cuvant rostit de Pr. Ion Popescu, Protoiereul Protopopiatului Sector 2, Capitala.

Sursaș https://basilica.ro/armonie-si-vers-la-ceas-de-seara-in-parohia-bucuresteana-sfintii-ioachim-si-ana-oborul-vechi/